PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=32336}
6,2 961
ocen
6,2 10 1 961
Detektyw McQ
powrót do forum filmu Detektyw McQ

DOBRY

ocenił(a) film na 7

He, a już myślałem, że to będzie drugi 'nie-western', który będę oglądał z Wayne'm w roli głównej. A tu mamy wetsern, tyle, że przeniesiony w realia wielkomiejskiej dżungli, solidny film policyjny, przypominający pod pewnymi względami "Bullitta", "Brudnego Harry'ego", "Serpico", czy moje ulubione w tym temacie seriale - "Kojak" i "Ulice San Francisco". A więc, kto lubi wyżej wymienione i niesamowity klimat lat 70., ten powinien być kontent oglądając dzieło Sturgesa, mimo, że specjalnych rewelacji i oryginalności raczej tu nie uraczymy (zwłaszcza czytając opisy, w których właściwie wszystko jest powiedziane).
A więc Wayne (bodaj 67-letni) gra tu niesubordynowanego i działającego w dość brutalny sposób (skąd my to znamy?) policjanta, który wpada na trop korupcji w najwyższych kręgach policyjnych. Oczywiście po chwili traci odznakę, ale mimo tych i innych kłód rzucanych mu pod nogi, tak przez mafię, jak i przez kolegów z policji, stopniowo odkrywa prawdę.
Na szczęście film nie jest nudny: dużo się dzieje (strzelaniny, pościgi, cynki itd.), a akcja jest umiejętnie kontrapunktowana kontrolowanymi "przestojami", które posuwają ją naprzód (w przeciwieństwie np. do "Yakuzy" z Mitchumem). A taką furą, jaką miał Wayne i ja chętnie bym pośmigał...

użytkownik usunięty
adam05

Uwielbiam kino amerykańskie z lat 70-tych,miało w sobie ten klimat którego brakuje większości produkcji wspołczesnych.
Po za "McQ" cenię "Bullita","Francuskiego łącznika" i mało znany "Szaleni detektywi"
http://www.filmweb.pl/f94390/Szaleni+detektywi,1974

adam05

Według mnie McQ jest o wiele lepszy od Brudnego Harry'ego . McQ jest naturalny i w pewnym sensie przyjazny a Brudny Harry sztuczny i ta jego ciągle taka sama "maska"-zawsze nie uśmiechnięta mina. Wiem że ma rolę twardziela ale gra aktorska McQ bardziej mnie przekonuje .Eastwood w każdym swoim filmie gra tak samo tylko jest inaczej ubrany.

ocenił(a) film na 8
adam05

Na początku film wydawał się stereotypowy, ale miał kilka niezłych plot twistów (których się nie spodziewałem). Zaskakuje mnie realizm (dość życiowo pokazana scena włamywania się, nie spinką lub kartą, auta nie wybuchają), John Wayne - widać że schorowany, ale pełen charyzmy, dodatkowo muzyka buduje kapitalny klimat. Bardzo dobry film, po którym nie widać oznak zestarzenia się - dużo młodszych klasyków trąca myszką, natomiast to skromne dzieło trzyma się twardo na nogach.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones